Conference Program

Sunday June 23rd, 2019

5:15pm Turing Award Lecture (Symphony Hall)
7.00pm Reception (Please bring your ticket. Note that you need to wear socks if you want to bowl.)

Monday June 24th, 2019

9:00am Opening Remarks and Introductions (North 120 A)
9:25am Move one Floor Up to Rooms with Paper Sessions
9:40am Session 1A: Using AI to Improve Architecture (North 221 ABC) Session 1B: Non-Traditional Workload Domains (North 222 ABC)
11:00am Break
11:20pm FCRC Plenary Session: James E. Smith (Symphony Hall)
12:30pm Lunch (West 301 ABCD)
2:00pm Session 2A: Memory and Storage (North 221 ABC) Session 2B: GPUs (North 222 ABC)
3:40pm Break
4:00pm Special Session: Where Rubber Meets the Road (North 120 A)
Dave Ditzel, Talia Gershon, Norm Jouppi, J Thomas Pawlowski, Hillery Hunter (Moderator)
5:15pm Poster Session and Snacks (North 120 A) (Please notice the poster locations)
6:30pm SIGARCH/TCCA Business Meeting (North 120 A)

Tuesday June 25th, 2019

9:00am Session 3A: Deep Learning and AI (North 221 ABC) Session 3B: Security (North 222 ABC)
11:00am Break
11:20pm FCRC Plenary Session: Cynthia Dwork (Symphony Hall)
12:30pm Awards Lunch (North 120 A)
2:00pm Session 4A: Caching and Data management (North 221 ABC) Session 4B: Datacenter and End-to-End Compute (North 222 ABC)
3:40pm Break
4:00pm Session 5A: Quantum (North 221 ABC) Session 5B: Communication (North 222 ABC)
5:40pm Personal Time
6:15pm Excursion at the Musical Instrument Museum NOTE: large bags (e.g. backpacks) are *not* permitted inside the MIM, and there is no bag storage at the MIM. Also, outside water (and other fluid) bottles are strictly forbidden inside the MIM.

Wednesday June 26th, 2019

9:00am Session 6A: Software-Hardware and Prediction (North 221 ABC) Session 6B: Acceleration and Non-Traditional Architecture (North 222 ABC)
11:00am Break
11:20pm FCRC Plenary Session: Shriram Krishnamurthi (Symphony Hall)

Detailed Program

Session 1A: Using AI to Improve Architecture

Chair: Lizhong Chen

Perceptron-Based Prefetch Filtering - Eshan Bhatia (Texas A&M University); Daniel A. Jiménez (Barcelona Supercomputing Center / Texas A&M University); Paul Gratz (Texas A&M University); Elvira Teran (Texas A&M International University); Seth Pugsley (Intel Labs); Gino Chacon (Texas A&M University)
Post-Silicon CPU Adaptations Made Practical Using Machine Learning - Stephen J Tarsa (Intel Labs); Rangeen Basu Roy Chowdhury, Julien Sebot (Intel Corporation); Gautham Chinya (Intel Labs); Jayesh Gaur (Intel Labs India); Karthik Sankaranarayanan, Chit-Kwan Lin (Intel Labs); Robert Chappell, Ronak Singhal (Intel Corporation); Hong Wang (Intel Labs)
Bit-Level Perceptron Prediction for Indirect Branch Prediction - Elba Garza, Samira Mirbagher, Tahsin Ahmad Khan (Texas A&M University); Daniel A. Jiménez (Barcelona Supercomputing Center and Texas A&M University)
Generative and Multi-phase Learning for Computer Systems Optimization - Yi Ding, Nikita Mishra, Henry Hoffmann (University of Chicago)

Session 1B: Non-Traditional Workload Domains

Chair: Hsien-Hsin Lee

OO-VR: NUMA Friendly Object-Oriented VR Rendering Framework For Future NUMA-Based Multi-GPU Systems - Chenhao Xie (University of Houston; Pacific Northwest National Laboratory); Xin Fu (University of Houston); Mingsong Chen (East China Normal University); Shuaiwen Leon Song (The University of Sydney; Pacific Northwest National Laboratory)
PES: Proactive Event Scheduling for Energy-Efficient Mobile Web Computing - Yu Feng, Yuhao Zhu (University of Rochester)
3D-based Video Understanding Acceleration by Leveraging Temporal Locality and Activation Sparsity - Huixiang Chen, Mingcong Song, Jiechen Zhao (University of Florida); Yuting Dai (Guizhou University); Tao Li (University of Florida)
Energy-Efficient Video Processing for Virtual Reality - Yue Leng (UIUC); Chi-chun Chen, Qiuyue Sun (University of Rochester); Jian Huang (UIUC); Yuhao Zhu (University of Rochester)

Session 2A: Memory and Storage

Chair: José F. Martínez

Triad-NVM: Persistency for Integrity-Protected and Encrypted Non-Volatile Memories - Amro Awad, Yan Solihin (University of Central Florida); Laurent Njilla (Air Force Research Lab); Mao Ye, Kazi Zubair (University of Central Florida)
GraphSSD: Graph Semantics Aware SSD - Kiran kumar matam (USC); Gunjae Koo (Hongik University); Haipeng Zha (USC); Hung-Wei Tseng (NCSU); Murali Anavarum (USC)
CROW: A Low-Cost Substrate for Improving DRAM Performance, Energy Efficiency, and Reliability - Hasan Hassan, Minesh Patel (ETH Zurich); Jeremie S. Kim (Carnegie Mellon University; ETH Zurich); A. Giray Yaglikci (ETH Zurich); Nandita Vijaykumar (Carnegie Mellon University; ETH Zurich); Nika Mansouri Ghiasi (ETH Zurich); Saugata Ghose (Carnegie Mellon University); Onur Mutlu (ETH Zurich; Carnegie Mellon University)
Janus: Optimizing Memory and Storage Support for Non-Volatile Memory Systems - Sihang Liu, Korakit Seemakhupt (University of Virginia); Gennady Pekhimenko (University of Toronto); Aasheesh Kolli (Pennsylvania State University and VMware Research); Samira Khan (University of Virginia)
Anubis: Low-Overhead and Practical Recovery Time for Secure Non-Volatile Memories - Kazi Abu Zubair, Amro Awad (University of Central Florida)

Session 2B: GPUs

Chair: Gilles A. Pokam

Emerald: Graphics Modeling for SoC Systems - Ayub A. Gubran, Tor M. Aamodt (University of British Columbia)
MGPUSim: Enabling Multi-GPU Performance Modeling and Optimization - Yifan Sun, Trinayan Baruah (Northeastern University); Saiful A. Mojumder (Boston University); Shi Dong, Xiang Gong, Shane Treadway, Yuhui Bao, Spencer Hance, Carter McCardwell, Vincent Zhao, Harrison Barclay (Northeastern University); Amir Kavyan Ziabari, Zhongliang Chen (AMD); Rafael Ubal (Northeastern University); José L. Abellán (Universidad Católica San Antonio de Murcia); John Kim (KAIST); Ajay Joshi (Boston University); David Kaeli (Northeastern University)
Opportunistic Computing in GPU Architectures - Ashutosh Pattnaik, Xulong Tang (Penn State); Onur Kayiran (AMD Research); Adwait Jog (College of William & Mary); Asit Mishra (NVIDIA); Mahmut T. Kandemir, Anand Sivasubramaniam, Chita Das (Penn State)
Interplay between Hardware Prefetcher and Page Eviction Policy in CPU-GPU Unified Virtual Memory - Debashis Ganguly, Rami Melhem (Department of Computer Science, University of Pittsburgh); Jun Yang (Electrical and Computer Engineering, University of Pittsburgh)
Linebacker: Preserving Victim Cache Lines in Idle Register Files of GPUs - Yunho Oh (EPFL); Gunjae Koo (Hongik University); Murali Annavaram (University of Southern California); Won Woo Ro (Yonsei University)

Session 3A: Deep Learning and AI

Chair: Gennady Pekhimenko

Sparse ReRAM Engine: Joint exploration of activation and weight sparsity on compressed neural network - Tzu-Hsien Yang (National Taiwan Univervsity); Hsiang-Yun Cheng (Academia Sinica); Chia-Lin Yang, I-Ching Tseng (National Taiwan Univervsity); Han-Wen Hu, Hung-Sheng Chang, Hsiang-Pang Li (Macronix International Co., Ltd.)
MnnFast: A Fast and Scalable System Architecture for Memory-Augmented Neural Networks - Hanhwi Jang (POSTECH); Joonsung Kim (Seoul National University); Jae-Eon Jo (POSTECH); Jaewon Lee, Jangwoo Kim (Seoul National University)
TIE: Energy-efficient tensor train-based inference engine for deep neural network - Chunhua Deng (Rutgers University); Fangxuan Sun (Nanjing University); Xuehai Qian (University of Southern California); Jun Lin, Zhongfeng Wang (Nanjing University); Bo Yuan (Rutgers University)
Accelerating Distributed Reinforcement Learning with In-Switch Computing - Youjie Li, Iou-Jen Liu, Deming Chen, Alexander Schwing, Jian Huang (UIUC)
Eager Pruning: Algorithm and Architecture Support for Fast Training of Deep Neural Networks - Jiaqi Zhang, Xiangru Chen, Mingcong Song, Tao Li (University of Florida)
Laconic Deep Learning Inference Acceleration - Sayeh Sharify, Alberto Delmas Lascorz, Mostafa Mahmoud, Milos Nikolic, Kevin Siu, Dylan Malone Stuart, Zissis Poulos, Andreas Moshovos (Toronto)

Session 3B: Security

Chair: Abdullah Muzahid

MicroScope: Enabling Microarchitectural Replay Attacks - Dimitrios Skarlatos, Mengjia Yan, Bhargava Gopireddy, Read Sprabery, Josep Torrellas, Christopher Fletcher (University of Illinois at Urbana Champaign
SecDir: A Secure Directory to Defeat Directory Side-Channel Attacks - Mengjia Yan, Jen-Yang Wen, Christopher Fletcher, Josep Torrellas (University of Illinois at Urbana Champaign)
Secure TLBs - Shuwen Deng, Wenjie Xiong, Jakub Szefer (Yale University)
New Attacks and Defense for Encrypted-Address Cache - Moinuddin K Qureshi (Georgia Tech)
InvisiPage: Oblivious Demand Paging for Secure Enclaves - Shaizeen Aga, Satish Narayanasamy (University of Michigan, Ann Arbor)
TWiCe: Preventing Row-hammering by Exploiting Time Window Counters - Eojin Lee, Ingab Kang (Seoul National University); Sukhan Lee (Seoul National University / Samsung Electronics); Edward Suh (Cornell University); Jung Ho Ahn (Seoul National University)

Session 4A: Caching and Data Management

Chair: Chia-Lin Yang

Duality Caches for Data Parallel Acceleration - Daichi Fujiki, Scott Mahlke, Reetuparna Das (University of Michigan)
Adaptive Memory-Side Last-Level GPU Caching - Xia Zhao, Almutaz Adileh (Ghent University); Zhibin Yu (Shenzhen Institutes of Advanced Technology,CAS); Zhiying Wang (National University of Defense Technology); Aamer Jaleel (NVIDIA); Lieven Eeckhout (Ghent University)
SCU: A GPU Stream Compaction Unit for Graph Processing - Albert Segura, Jose-Maria Arnau, Antonio Gonzalez (Universitat Politecnica de Catalunya)
Filter Caching for Free: The Untapped Potential of the Store Buffer - Ricardo Alves (Uppsala University); Alberto Ros (Universidad de Murcia); David Black-Schaffer, Stefanos Kaxiras (Uppsala University)
Efficient Meta-Data Management for Irregular Data Prefetching - Hao Wu (ARM, UT Austin); Krishnendra Nathella, Dam Sunwoo (ARM); Akanksha Jain, Calvin Lin (UT Austin)

Session 4B: Datacenter and End-to-End Compute

Chair: Joshua San Miguel

AsmDB: Understanding and Mitigating Front-end Stalls in Warehouse-Scale Computers - Grant Ayers (Stanford University); Nayana Prasad Nagendra, David I. August (Princeton University); Hyoun Kyu Cho, Svilen Kanev (Google); Christos Kozyrakis (Stanford University); Trivikram Krishnamurthy (Nvidia); Heiner Litz (UC Santa Cruz); Tipp Moseley, Parthasarathy Ranganathan (Google)
Fine-grained Warm Water Cooling for Improving Datacenter Economy - Weixiang Jiang, Ziyang Jia, Sirui Feng, Fangming Liu, Hai Jin (Huazhong University of Science and Technology)
DeepAttest: An End-to-End Attestation Framework for Deep Neural Networks - Huili Chen, Cheng Fu, Bita Darvish Rouhani, Jishen Zhao, Farinaz Koushanfar (UC San Diego)
A Time-Space Sharing Scheduling Abstraction for Next Generation of Shared Cloud via Vertical Labels - Yuzhao Wang (Huazhong University of Science and Technology, Shenzhen Institute of Advanced Technology); Lele Li (Shenzhen Institute of Advanced Technology); You Wu (University of Southern California); Junqing Yu (Huazhong University of Science and Technology); Zhibin Yu (Shenzhen Institute of Advancec Technology); Xuehai Qian (University of Southern California)
SoftSKU: Optimizing Server Architectures for Microservice Diversity @Scale - Akshitha Sriraman (University of Michigan); Abhishek Dhanotia (Facebook); Thomas F. Wenisch (University of Michigan)

Session 5A: Quantum

Chair: Nathan Beckmann

Full-Stack, Real-System Quantum Computer Studies: Architectural Comparisons and Design Insights - Prakash Murali (Princeton University); Norbert Matthias Linke (University of Maryland); Margaret Martonosi (Princeton University); Ali Javadi Abhari (IBM T. J. Watson Research Center); Nhung Hong Nguyen, Cinthia Huerta Alderete (University of Maryland)
Statistical Assertions for Validating Patterns and Finding Bugs in Quantum Programs - Yipeng Huang, Margaret Martonosi (Princeton University)
Asymptotic Improvements to Quantum Circuits via Qutrits - Pranav Gokhale, Jonathan M. Baker, Casey Duckering (University of Chicago); Natalie C. Brown (Georgia Institute of Technology); Kenneth R. Brown (Duke University); Frederic T. Chong (University of Chicago)
A Stochastic-Computing based Deep Learning Framework using Adiabatic Quantum-Flux-Parametron Superconducting Technology - Ruizhe Cai, Ao Ren (Northeastern University); Olivia Chen (Yokohama National University); Ning Liu, Caiwen Ding (Northeastern University); Xuehai Qian (University of Southern California); Jie Han (University of Alberta); Wenhui Luo, Nobuyuki Yoshikawa (Yokohama National University); Yanzhi Wang (Northeastern University)
A Quantum Computational Compiler and Design Tool for Technology-Specific Targets - Kaitlin Smith, Mitch Thornton (Southern Methodist University)

Session 5B: Communication

Chair: Jishen Zhao

IntelliNoC: A Holistic Framework for Energy-Efficient and Reliable On-chip Communication for Manycores - Ke Wang, Ahmed Louri (George Washington University); Avinash Karanth, Razvan Bunescu (Ohio University)
HALO: Accelerating Flow Classification for Scalable Packet Processing in NFV - Yifan Yuan (UIUC); Yipeng Wang, Ren Wang (Intel Labs); Jian Huang (UIUC)
Scalable Interconnects for Reconfigurable Spatial Architectures - Yaqi Zhang, Alexander Rucker, Matthew Vilim, Raghu Prabhakar, William Hwang, Kunle Olukotun (Stanford University)
CoNDA: Enabling Efficient Near-Data Accelerator Communication by Optimizing Data Movement - Amirali Boroumand, Saugata Ghose (Carnegie Mellon University); Minesh Patel (Carnegie Mellon University, ETH); Rachata Ausavarungnirun (Carnegie Mellon University, King Mongkut's University of Technology North Bangkok); Hasan Hassan (Carnegie Mellon University, ETH); Brandon Lucia, Kevin Hsieh (Carnegie Mellon University); Nastaran Hajinazar (Carnegie Mellon University, Simon Fraser University); Krishna T. Malladi, Hongzhong Zheng (Samsung Semiconductor, Inc.); Onur Mutlu (ETH, Carnegie Mellon University)
Designing Vertical Processors in Monolithic 3D - Bhargava Gopireddy, Josep Torrellas (University of Illinois at Urbana Champaign)

Session 6A: Software-Hardware and Prediction

Chair: Christopher Fletcher

Time Squeezing for Tiny Devices - Yuanbo Fan, Simone Campanoni, Russ Joseph (Northwestern University)
XPC: Architectural Support for Secure and Efficient Cross Process Call - Dong Du, Zhichao Hua, Yubin Xia, Binyu Zang, Haibo Chen (Shanghai Jiao Tong University)
AxMemo: Hardware-Compiler Codesign for Approximate Code Memoization - Zhenhong Liu (UIUC); Amir Yazdanbakhsh (Google Brain); Dong Kai Wang (UIUC); Hadi Esmaeilzadeh (UCSD); Nam Sung Kim (UIUC)
Translation Ranger: Operating System Support for Contiguity-Aware TLBs - Zi Yan (Rutgers University/NVIDIA); Daniel Lustig, David Nellans (NVIDIA); Abhishek Bhattacharjee (Yale University)
Bouncer: Static Program Analysis in Hardware - Joseph McMahan, Michael Christensen (University of California, Santa Barbara); Kyle Dewey (California State University Northridge); Ben Hardekopf, Timothy Sherwood (University of California, Santa Barbara)
Efficient Invisible Speculative Execution through Selective Delay and Value Prediction - Christos Sakalis, Stefanos Kaxiras (Uppsala University); Alberto Ros (University of Murcia); Alexandra Jimborean (Uppsala University); Magnus Själander (Norwegian University of Science and Technology)

Session 6B: Acceleration and Non-Traditional Architecture

Chair: Yuhao Zhu

Stream-based Memory Access Specialization for General Purpose Processors - Zhengrong Wang, Tony Nowatzki (UCLA)
Using SMT to accelerate nested virtualization - Lluís Vilanova (Technion); Nadav Amit (VMWare Research); Yoav Etsion (Technion)
Master of None Acceleration: A Comparison of Accelerator Architectures for Analytical Query Processing - Andrea Lottarini, João P. Cerqueira, Thomas J. Repetti, Stephen A. Edwards, Kenneth A. Ross, Mingoo Seok, Martha A. Kim (Columbia University)
Cryogenic Computer Architecture Modeling with Memory-Side Case Studies - Gyu-Hyeon Lee, Dongmoon Min, Il-Kwon Byun, Jangwoo Kim (Seoul National University)
Fractal Machine Learning Computers - Yongwei Zhao, Zidong Du, Qi Guo, Shaoli Liu, Zhiwei Xu, Tianshi Chen, Yunji Chen (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences)
FloatPIM: In-Memory Acceleration of Deep Neural Network Training with High Precision - Mohsen Imani, Saransh Gupta, Yeseong Kim, Tajana Rosing (UC San Diego)

Youtube Playlist: ISCA 2019 Lightning Talks

B